TOWARZYSTWO PSYCHOPROFILAKTYCZNE ODDZIAŁ BIELSKO-BIAŁA
Towarzystwo Psychoprofilaktyczne Oddział Bielsko-Biała od kilkunastu lat zajmuje się wyrównywaniem szans dla osób wywodzących się środowisk defaworyzowanych: dzieci ulicy, dzieci z rodzin ubogich, dzieci z rodzin zastępczych.
Zdobywaliśmy doświadczenie w prowadzeniu świetlicy środowiskowej, pracy streetworkerów – już w latach 90 poprzedniego stulecia 😉 , szkoląc osoby pracujące z dziećmi (m.in. ze Stowarzyszenia Aniołów Stróżów w Katowicach, z których doświadczenia następnie sami skorzystaliśmy), przygotowując kandydatów na rodziny zastępcze. Towarzystwo od początku swojej działalności zajmowało się przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Działania dotyczyły poprawy funkcjonowania osób wykluczonych w różnych obszarach takich jak:
• Poprawa komunikacji werbalnej i niewerbalnej
• Konstruktywne rozwiązywanie problemów i konfliktów
• Zapewnienie dzieciom ulicy zdrowego środowiska rodzinnego (rodzin zastępczych)
• Stwarzanie możliwości konstruktywnych sposobów spędzania wolnego czasu, rozwoju zainteresowań, wzmacniania samooceny itp.
• Motywowanie podopiecznych Towarzystwa do pracy w wolontariacie na rzecz innych.
Od 2002 roku do końca 2015 r. Towarzystwo we współpracy z władzami samorządowymi gminy Milówka prowadziło świetlicę dla dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym ze wsi Nieledwia.
Spośród wielu projektów realizowanych przez Towarzystwo wiele tematycznie zbliżonych było do działań proponowanych w niniejszym wniosku. Dzięki nim zdobywaliśmy przez lata niezbędne doświadczenia. Do takich projektów zaliczyć możemy: ”Jest takie miejsce – świetlica w Nieledwi”, ”Podwórkowe dzieci”, Rodzina zastępcza – szansą życiową dla dziecka ulicy”, „Opuszczamy podwórka”, ”Czym skorupka za młodu nasiąknie – jak pracować i wypoczywać”, „Na końcu Świata” – klub dla młodzieży zagrożonej marginalizacją społecznąz osiedla socjalnego w Bielsku-Białej. 2006 i 2007, „Puzle – Ochrona i Upowszechnianie Praw Dziecka w Praktyce – System Rodzinnej Opieki Zastępczej” 2009, „Dobra Gleba Dobre Plony” 2010, „Gdy ciebie mam nie jestem sam” wyjazdowa grupa wsparcia dla dzieci i młodzieży dla PCPR w Cieszynie, 2010 Superwizja dla zespołów Powiatowych Centrów Pomocy rodzinie w Cieszynie, Krotoszynie, Żorach2010, Szkolenie pracowników Fundacji „Dom Aniołów Stróżów” pracujących z dziećmi ulicy.
Od 2013 Towarzystwo Psychoprofilaktyczne było partnerem przy realizacji projektu ASOS organizując Szkołę Babci i dziadka . Pomysł zrodził się z faktu, że dotychczasowe działania na rzecz dzieci i młodzieży pokazały ogromny deficyt relacji babcia – wnuczek. W ramach projektu o taki właśnie element wzbogaciliśmy nasze inicjatywy, przygotowując seniorów do roli „przyszywanych dziadków i babć” Ogółem od 2013 – 2015 roku przeszkoliliśmy w ten sposób 60 seniorów.
Część wyszkolonych seniorów stała się wolontariuszami pracującymi także z dziećmi ulicy. Grupa około 30osobowa działa w środowisku lokalnym, wspierając inicjatywy m.in na rzecz wykluczonej młodzieży. Odwiedza w tym celu świetlice środowiskowe, szpitale oraz DPS a dwie grupy seniorów – około 5 osobowe, pogłębiały relacje wyjeżdżając z „przyszywanymi wnukami” do „Naszego Gniazda” –wyposażonego budynku w Nieledwi, będącego w użytkowaniu Towarzystwa.
ULICA KREATYWNA
W 2015 roku, dzięki dofinansowaniu PO FIO, w ramach którego przeszkoliliśmy 12 pracowników do pracy „na ulicy” oraz rozpoczęliśmy pracę ze społecznością lokalną pod nazwą „ULICA KREATYWNA”. Od tego momentu, dzięki współpracy z Urzędem Miasta Bielsko-Biała oraz grantom pozyskanym z UE w ramach RPO WSL, nieprzerwanie prowadzimy pracę metodą streetworkingu, rozwijając stosowane metody, zwiększając zaangażowanie społeczności i uczestników.
W ramach Ulicy Kreatywnej działają obecnie dwie placówki wsparcia:
„Ulica Kreatywna” – zarejestrowana jako Placówka wsparcia dziennego w formie pracy podwórkowej zarejestrowana decyzją Prezydenta Miasta Bielsko-Biała nr PS.8120.15.1.2017 z dnia 12.06.2017r.
W ramach tego zadania prowadzimy działania w czterech miejscach w mieście – co tydzień w tych samych godzinach, dwuosobowy zespół streetworkerów (najczęściej zespół mieszany: kobieta i mężczyzna).
Mamy również dwa zespoły interwencyjne (dwuosobowe, mieszane) – ich zadaniem jest dotarcie i praca z młodzieżą starszą (powyżej 13 r.ż.)
Prowadzimy drop-in centre – miejsce w centrum miasta przy Sixta 15, gdzie przez cztery godziny dziennie od poniedziałku do piątku obecny jest animator-wychowawca. Tutaj prowadzimy również warsztaty i terapię, jednakże jest to przede wszystkim miejsce, do którego młodzi ludzie mogą przyjść, zjeść coś, napić się czegoś ciepłego, porozmawiać i po prostu być.
„Ulica Kreatywna – Klub” zarejestrowana jako placówka wsparcia dziennego w formie opiekuńczej: Decyzja Prezydenta Miasta Bielska-Biała Nr PS.8120.15.1.2018 z dnia 19.12.2018r.
Pięć dni w tygodniu, przez trzy godziny dziennie w Klubie przy ul. Komorowickiej 122 pracują wychowawcy oraz prowadzone są warsztaty: muzyczne, plastyczne, programowania, socjoterapeutyczne i inne – w zależności od potrzeb).
Oprócz działalności dwóch placówek prowadzimy również poradnictwo dla rodzin (psychologiczne, pedagogiczne, prawne i specjalisty ds. uzależnień), a także działania wspomagające. Nasi rodzice są coraz bardziej zaangażowani, tworzą wspierającą się społeczność.
Naszym uczestnikom proponujemy udział w ciekawych wydarzeniach, wycieczkach, angażujemy ich w wolontariat, pracujemy wspólnie w trakcie weekendowych wyjazdów do Naszego Gniazda w Soblówce. Prowadzimy douczanie: w formie odrabiania zadań i korepetycji – do którego angażujemy kilkunastu wolontariuszy. Współpracujemy ze Śląskim Bankiem Żywności, dzięki temu możemy dystrybuować żywność wśród najbardziej potrzebujących rodzin.
Ideą Ulicy Kreatywnej są działania pedagogiczne w formie streetworkingu (inaczej pracy ulicznej lub podwórkowej) o charakterze profilaktycznym i środowiskowym. Program nasz skierowany jest głównie do dzieci i młodzieży, w tym zwłaszcza osób defaworyzowanych, zagrożonych wykluczeniem społecznym lub dotkniętych już procesem marginalizacji społecznej. Nie zamykamy jednak dostępu dla innych osób i otwieramy się na wszystkie środowiska, tak by móc budować pozytywną markę a przez to zapobiegać naznaczaniu społecznemu naszych uczestników.
Proponowany przez nas model oparty jest na tzw. pozytywnej profilaktyce – działania przez nas prowadzone ukierunkowane są na rozwijanie mocnych stron i zasobów, dzięki którym młody człowiek staje się bardziej odporny na działanie czynników ryzyka, czyli bardziej przygotowany do życia w świecie różnych zagrożeń. Wierzymy również, że poprzez kreowanie pozytywnego obrazu całego działania łatwiej będzie nam wzmacniać poczucie własnej wartości wszystkich uczestników, budować zaufanie i uczyć integracji i współpracy w grupie niezależnie od środowiska z jakiego pochodzą i problemów jakie spotykają ich w okresie dorastania.
Dużą rolę w naszej pracy odgrywa współpraca z rodzicami z rodzicami/opiekunami prawnymi oraz społecznością lokalną, w tym instytucjami działającymi na rzecz naszych uczestników – najczęściej ze szkołami, innymi organizacjami pozarządowymi, a także instytucjami działającymi na polu pracy z dzieckiem i rodziną.
Szacujemy, że na przestrzeni ostatniego roku dotarliśmy z działaniami do ponad 200 dzieci i młodzieży i dużo ponad 50 rodzin, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie.