O projekcie

Projekt “SOS – wsparcie organizacji streetworkerskich” ukierunkowany jest na poprawę jakości świadczonych usług przez organizacje streetworkerskie działające na rzecz zagrożonych wykluczeniem dzieci i młodzieży w Polsce.


W ramach projektu planujemy podjąć działania edukacyjne i wspierające inne organizacje.

Wsparciem w postaci szkoleń i superwizji obejmiemy grupę 80 osób z 10 NGO z Polski wykorzystujących lub planujących wykorzystywać streetworking w pracy na rzecz dzieci i młodzieży.

Dodatkowo planujemy działania diagnostyczne ukierunkowane na aktualizację podejścia i metodyki pracy w środowisku otwartym. Działania te, oparte o badania action research, zrealizowane zostaną we współpracy z pracownikami naukowymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego.

Efektem tych działań będzie raport zawierający sugestię dla jednostek samorządu terytorialnego w obszarze budowania systemu wsparcia dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem metodyki streetworkingu.

Realizacja projektu “SOS – wsparcie organizacji streetworkerskich” zakłada trzy cele szczegółowe:

  • wsparcie merytoryczne, szkoleniowe i superwizyjne osób pracujących z dziećmi, młodzieżą i młodymi dorosłymi przy wykorzystaniu metod streetworkingu;
  • aktualizacja podejścia i dostosowanie metody pracy do aktualnych potrzeb organizacji i beneficjentów;
  • propagowanie metody – w jej właściwym, opartym na wynikach badań naukowych, kształcie – i działalność rzecznicza wśród decydentów;

Trzy założone cele przekładają się na zaplanowane do realizacji w projekcie działania. W ramach projektu “SOS – wsparcie organizacji streetworkerskich” planujemy:

  1. Szkolenia dla organizacji/instytucji w zakresie metodyki pracy streetworkerskiej z dziećmi i młodzieżą zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
  2. Superwizje streetworkerskie. Planujemy przeprowadzić 40 jednodniowych superwizji dla organizacji pozarządowych działających w Polsce na rzecz dzieci, młodzieży i młodych dorosłych przy wykorzystaniu metodyki streetworkingu.
  3. Działania służące rozwojowi metody pracy, w ramach których planujemy:
    1. organizację badań i pogłębionej diagnozy problemów organizacji streetworkerskich.
    2. warsztaty kooperacyjne;
    3. publikację raportu i podręcznika metodologicznego;
  4. Działania służące propagowaniu metod streetworkerskich i działalność rzecznicza wśród decydentów,

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.