Statut

Federacji Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS z siedzibą w Warszawie.

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§1.

Związek stowarzyszeń nosi nazwę  Federacja Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci
i Młodzieży – FOS.

§2.

Siedzibą Federacji Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS jest miasto Warszawa

§3.

Federacja Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS  skupia stowarzyszenia i inne podmioty prawne o celach niezarobkowych pracujące z dziećmi i młodzieżą lub młodymi dorosłymi metodą streetworkingu polegającą na działaniach o charakterze społecznym wykonywanych poza lokalem instytucji, a więc świadczonych w bezpośrednim środowisku osób na rzecz których są podejmowane (na ulicach, osiedlach, podwórkach, w parkach, skwerkach etc.). Streetworking skierowany do dzieci, młodzieży i młodych dorosłych w rozumieniu Federacji jest zatem działaniem podejmowanym poza lokalami organizacji, w otwartym środowisku, na rzecz młodych osób zagrożonych patologiami, wykluczeniem i niedostosowaniem społecznym oraz ich rodzin.

Osobę świadczącą powyższe usługi określa się dalej mianem „streetworkera”.

§4.

Federacja Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami.

§5.

W stosunkach z podmiotami zagranicznymi Federacja Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS może używać łącznie z nazwą polska określoną w rozdziale pierwszym §1 statutu tłumaczenia w brzmieniu „ FOS – Federation of streetworking organizations ”.

§6.

Nazwa Federacja Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS jest prawnie zastrzeżona i używa  logo – znaku graficznego zatwierdzonego przez Zarząd oraz pieczęci.

§7.

Czas trwania Federacji jest nieograniczony.

§8.

1. Federacja Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS może przystępować jako członek zbiorowy do związku stowarzyszeń oraz innych organizacji społecznych krajowych, zagranicznych i międzynarodowych o tym samym lub podobnym profilu działania.

2. Federacja może podejmować współpracę i wspierać inne organizacje krajowe, zagraniczne i międzynarodowe o tym samym lub podobnym profilu działania.

Rozdział II

Cele i sposoby działania

§9.

Federacja Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS realizuje następujące cele:

  1. Działania na rzecz inicjatyw i organizacji społecznych pracujących metodą streetworkingu  skierowanego do dzieci, młodzieży lub młodych dorosłych.
  2. Wspieranie organizacji i inicjatyw wymienionych w punkcie 1 §9 poprzez pomoc finansową, rzeczową i merytoryczną.
  3. Propagowanie, upowszechnianie i doskonalenie metod pracy streetworkerskiej wśród podmiotów, osób i instytucji działających w obszarze pomocy społecznej oraz wsparcia dziecka i rodziny.
  4. Dbałość o profesjonalny poziom działań z zakresu streetworkingu świadczony przez organizacje skupione w Federacji Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS.
  5. Integracja środowisk streetworkerów oraz organizacji streetworkerskich sektora publicznego
    i organizacji pozarządowych m.in. poprzez wymianę doświadczeń i współdziałanie z podobnymi inicjatywami krajowymi i międzynarodowymi.
  6. Wspieranie zadań ze sfery zadań publicznych wymienionych w Art. 4 Ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

§10.

Federacja Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS prowadzi działalność finansowaną przez pozyskiwane przez nią środki finansowe i realizuje swoje cele poprzez:

  1. Wspieranie i współpracę organizacji członkowskich w zakresie realizacji wspólnych projektów.
  2. Współpracę z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi.
  3. Organizację szkoleń, warsztatów, konferencji i seminariów na temat streetworkingu i zagadnień z nim związanych.
  4. Organizację wymian, staży, praktyk i wizyt studyjnych dla członków i pracowników podmiotów tworzących Federację oraz dla innych streetworkerów i organizacji streetworkerskich krajowych i zagranicznych, a także dla innych osób zainteresowanych tematyką streetworkingu.
  5. Wypracowywanie i realizowanie zasad współpracy z władzami samorządowymi i państwowymi różnych szczebli oraz występowanie do w/w władz z opiniami, wnioskami i rekomendacjami.
  6. Organizację kampanii społecznych, medialnych i informacyjnych dotyczących streetworkingu oraz kondycji i problemów odbiorców działań streetworkerskich oraz metod ich rozwiązywania.
  7. Udzielanie wsparcia merytorycznego i finansowego, poradnictwa, konsultacji i informacji dla organizacji i innych inicjatyw społecznych ukierunkowanych na streetworking skierowany do młodych osób.
  8. Prowadzenie działalności integrującej przedstawicieli organizacji stowarzyszonych w Federacji poprzez aktywność sportową, kulturalną i rekreacyjną.
  9. Prowadzenie działalności wydawniczej i publicystycznej dotyczącej tematów związanych i pokrewnych ze streetworkingiem.
  10. Opracowywanie, udostępnianie i upowszechnianie wszelkich publikacji na temat Federacji, podmiotów w niej stowarzyszonych oraz problematyki streetworkingu.
  11. Prowadzenie, wspieranie i opracowywanie badań na temat streetworkingu.
  12. Opracowywanie, upowszechnianie i  monitorowanie standardów pracy streetworkerskiej skierowanej do osób młodych.

Rozdział III

Członkowie, ich prawa i obowiązki.

§11.

Członkami Federacji Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS mogą być osoby prawne o celach niezarobkowych prowadzące działania metodą streetworkingu skierowanego do dzieci, młodzieży lub młodych dorosłych.

§12.

Reprezentantami członków Federacji Organizacji Streetworkerskich na rzecz Dzieci i Młodzieży – FOS są osoby wydelegowane na mocy uchwał zarządów poszczególnych organizacji członkowskich.

§13.

Liczba reprezentantów dla każdego z członków jest równa i dla każdej organizacji członkowskiej wynosi 2 reprezentantów.

§14.

Członkowie Federacji dzielą się na:

  1. Członków zwyczajnych.
  2. Członków honorowych

§15.

1. Członkami zwyczajnymi Federacji mogą zostać organizacje pozarządowe i inne osoby prawne prowadzące działalność w celach niezarobkowych, wykorzystujące w swej pracy streetworking skierowany do dzieci, młodzieży lub młodych dorosłych.

2. Członkiem honorowym może być osoba prawna lub fizyczna szczególnie zasłużona w realizacji celów statutowych Federacji. Członek honorowy jest reprezentowany przez swoich przedstawicieli  w przydatku osób prawnych

3. Członków zwyczajnych przyjmuje Zarząd w drodze uchwały na podstawie pisemnej deklaracji członkowskiej złożonej przez organizację zainteresowaną członkostwem.

4. Członków honorowych przyjmuje Zarząd w drodze uchwały.

5. Od uchwały Zarządu w sprawie przyjęcia w poczet członków Federacji lub pozbawienia członkostwa zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków, w terminie 14 dni od daty doręczenia uchwały Zarządu. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków jest ostateczna.

§16.

Członek zwyczajny ma prawo do:

  1. czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Federacji
  2. zgłaszania opinii, wniosków i postulatów pod adresem władz Federacji
  3. uczestniczenia w zebraniach, odczytach, konferencjach, sympozjach i innych imprezach organizowanych przez Federację

§17.

Członek zwyczajny powinien stosować się do zasad:

  1. przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz;
  2. regularnego opłacania składek członkowskich na rzecz Federacji
  3. stawiania się na Zwyczajne i Nadzwyczajne Walne Zgromadzenia Członków oraz inne spotkania Federacji
  4. aktywnego uczestniczenia w pracach i realizacji celów Federacji
  5. dbania o dobre imię Federacji i przyczyniania się do wzrostu jej znaczenia.

§18.

1. Członek honorowy posiada prawa określone w § 16 z wyjątkiem prawa głosu oraz biernego prawa wyborczego na Walnych Zgromadzeniach Członków Federacji

2. Członek honorowy ma prawo brać udział – z głosem doradczym – we władzach statutowych.

3. Członek honorowy jest zwolniony z opłat składek członkowskich.

§19.

1. Członkostwo w Federacji ustaje na skutek:

  1. dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Federacji zgłoszonej na piśmie Zarządowi
  2. utraty osobowości prawnej przez członka Federacji
  3. skreślenia z listy członków  z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich przez okres 1 roku lub nie wywiązywania się z realizacji innych powinności
  4. skreślenia z listy członków  z powodu nieprzestrzegania  statutu, regulaminów i uchwał Władz lub działania na szkodę Federacji

2. W przypadkach określonym w §19 pkt.1 lit. c) – d)  o skreśleniu z listy członków Federacji  orzeka Walne Zgromadzenie Członków na wniosek Zarządu, podając przyczyny skreślenia.

Rozdział IV

Organy Stowarzyszenia

§20.

Władzami Federacji są:

  1. Walne Zgromadzenie Członków
  2. Zarząd
  3. Komisja Rewizyjna.

§21.

1. Kadencja członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej trwa 2 lata, a ich wybór odbywa się podczas Walnego Zgromadzenia w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. W przypadku braku kworum wybór członków Zarządu odbywa się w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów podczas następnego Walnego Zgromadzenia bez względu na liczbę obecnych.

2. Uchwały o zmianie Statutu i o likwidacji Federacji wymagają bezwzględnej większości głosów przy obecności co najmniej połowy Członków uprawnionych do głosowania Walnego Zgromadzenia Członków. W przypadku braku kworum uchwały o zmianie Statutu i o likwidacji Federacji odbywa się w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów podczas następnego Walnego Zgromadzenia bez względu na liczbę obecnych.

3. O miejscu, dniu, godzinie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków co najmniej na 14 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia.

4. W każdym z powyższych organów Federacji nie może zasiadać więcej niż 2 przedstawicieli każdego członka Federacji

§22.

1. Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków. W przypadku braku kworum uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów podczas następnego Walnego Zgromadzenia bez względu na liczbę obecnych. Głosowanie może być tajne, za zgodą co najmniej jednej trzeciej członków uprawnionych do głosowania,

2. Uchwały Zarządu podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy liczby członków.

3. Uchwały Komisji Rewizyjnej podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy liczby członków. Na podstawie uchwały pełnego składu Komisja Rewizyjna może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.

§23.

1. W przypadku ustąpienia członka Zarządu (wyłączając Prezesa) lub Komisji Rewizyjnej, skład osobowy w/w organów jest uzupełniany poprzez kooptację.

2. W przypadku skreślenia lub utraty osobowości prawnej przez organizację, której członek zasiada w wyżej wymienionych organach skład osobowy jest uzupełniany poprzez kooptację.

3. Liczba dokooptowanych członków nie może przekroczyć 1/3 liczby członków pochodzących z wyboru.

§24.

1. Członkowie Zarządu Federacji nie mogą pozostawać w stosunku pokrewieństwa, lub podległości z tytułu zatrudnienia z członkami Komisji Rewizyjnej.

2. Osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej nie mogą kandydować na funkcje w Komisji Rewizyjnej.

3. Osoby pełniące funkcje w Komisji Rewizyjnej nie mogą otrzymywać z racji pełnionej funkcji żadnego wynagrodzenia poza zwrotem uzasadnionych kosztów.

Walne Zgromadzenie Członków

§25.

1. Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Federacji

2. W Walnym Zgromadzeniu Członków biorą udział:

  1. z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni reprezentowani przez pisemnie wskazanych pełnomocników organizacji członkowskich;
  2. z głosem doradczym – członkowie honorowi.

3. Każdy członek zwyczajny Federacji dysponuje jednym głosem bez względu na ilość reprezentantów.

§26.

1. Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.

2. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków zwołuje się nie rzadziej niż raz na 1 rok.

3. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków zwołuje w szczególnie uzasadnionych przypadkach Zarząd nie później niż 2 tygodnie od wpłynięcia wniosku.

  1. z własnej inicjatywy
  2. na wniosek Komisji Rewizyjnej
  3. na pisemnie przedstawiony wniosek co najmniej 1/3 liczby członków zwyczajnych.

4. O miejscu, dniu, godzinie i porządku obrad Zarząd powiadamia członków co najmniej na 14 dni przed terminem Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia pocztą elektroniczną lub listownie.

§27.

Do kompetencji Walnego Zgromadzenia w szczególności należy:

  1. uchwalenie statutu i jego zmian;
  2. wybór i odwoływanie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
  3. rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
  4. ustalanie wysokości składek członkowskich;
  5. opracowywanie kierunków i priorytetów działań;
  6. powoływanie komisji tematycznych w celu lepszej realizacji zadań;
  7. przygotowywanie założeń do stanowisk w kwestiach istotnych dla Federacji
  8. opracowywanie wspólnych przedsięwzięć pomiędzy członkami jak również z innymi partnerami
  9. przyjmowanie budżetu
  10. udzielanie absolutorium Zarządowi;
  11. rozpatrywanie wniosków i odwołań o przyjęcie i skreślanie z listy członków jak i innych odwołań od decyzji Zarządu;
  12. zatwierdzanie standardów Federacji
  13. podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Federacji i przeznaczeniu jego majątku;
  14. podejmowanie decyzji o przystąpieniu do innych związków lub stowarzyszeń;

Zarząd

§28.

1. Zarząd reprezentuje Federacje na zewnątrz i kieruje jej działalnością.

2. Zarząd składa się z 3 członków – osób fizycznych wybranych spośród pełnomocników członków zwyczajnych w tym z Prezesa i dwóch Wiceprezesów.

3. Zasady działania Zarządu reguluje statut.

4. Posiedzenia Zarządu odbywają się co najmniej raz na pół roku.

§29.

Do zakresu działania Zarządu należy:

  1. realizacja uchwał Walnego Zgromadzenia Członków;
  2. kierowanie bieżącą działalnością
  3. opracowywanie budżetu 
  4. mobilizowanie członków do wypełniania podjętych zobowiązań;
  5. przyjmowanie członków honorowych;
  6. przedstawianie wniosków o skreślenie z listy członków;
  7. zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków;
  8. składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków;
  9. zatrudnianie pracowników;
  10. powoływanie pełnomocników.

Komisja Rewizyjna

§30.

1. Komisja Rewizyjna jest organem Federacji powołanym do sprawowania kontroli wewnętrznej nad jej działalnością.

2. Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków – osób fizycznych wybranych spośród pełnomocników uprawnionych członków.

§31.

Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:

  1. Kontrolowanie działalności Federacji
  2. występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli;
  3. Prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków w razie stwierdzenia niewywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu;
  4. Zwołanie Walnego Zgromadzenia Członków w razie nie zwołania go przez Zarząd w terminie ustalonym statutem;
  5. Składanie na Walnym Zgromadzeniu Członków wniosków o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium władzom Federacji;
  6. składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków;
  7. wnioskowanie o odwołanie Zarządu lub poszczególnych członków;

§32.

1. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Federacji

2. Komisja Rewizyjna działa na podstawie zapisów statutowych.

Rozdział V

Majątek

§33.

Majątek Federacji stanowią środki pieniężne oraz dobra rzeczowe.

§34.

1. Na majątek Federacji składają się:

  1. składki członkowskie;
  2. darowizny;
  3. dotacje, subwencje, środki z funduszy publicznych, granty;
  4. środki pochodzące z ofiarności prywatnej i publicznej, spadków i zapisów;
  5.  wpływy z loterii, aukcji i zbiórek publicznych;

2. Fundusze Federacji wykorzystane mogą być wyłącznie na realizację celów statutowych.

Rozdział VI

Sposób reprezentowania

§35.

 Do składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań majątkowych w imieniu Federacji upoważnionych  jest dwóch członków Zarządu działających łącznie.

Rozdział VI

Zmiana statutu i rozwiązanie .

§36.

1. Podjęcie uchwały o rozwiązaniu Federacji przez Walne Zgromadzenie Członków wymaga zwykłej większości głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.

2. Majątek rozwiązanej Federacji zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia zostanie przekazany na cele innych organizacji pozarządowych aktywnych w obszarze działań społecznych zgodnych z celami Federacji. 

Rozdział VII

Postanowienia końcowe

§37.

W sprawach nie uregulowanych niniejszym Statutem odpowiednio stosuje się przepisy prawa polskiego, w szczególności ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach – Dz. U. z 2001 r. Nr 79 poz. 855 z późn. zm. oraz ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o Działalności Pożytku Publicznego i Wolontariacie – Dz. U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.